You are here
Home > ବଡ଼ଖବର > ପେଟ୍ରୋଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପନ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ପାଇଁ ଓପେକ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ

ପେଟ୍ରୋଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପନ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ପାଇଁ ଓପେକ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ

ପେଟ୍ରୋଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପନ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ପାଇଁ ଓପେକ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ
ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପନ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଉପରେ ଓପେକ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କର ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ରାଜଧାନୀ ଭିଏନାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ।
ବିଶ୍ୱକୁ ପ୍ରଗତିର ରାସ୍ତାରେ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ହେଲେ ଦୁନିଆର ସବୁପଟର ଦେଶକୁ ପ୍ରଗତିର ରାସ୍ତାରେ ଆଗକୁ ନେବାକ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ପେଟ୍ରୋଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଉପ୍ତାଦନକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମୂହ ଆମଦାନୀ କରୁଥିବା ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ଅର୍ଥନୀତିରେ ପ୍ରଗତି ସେମାନଙ୍କର ପେଟ୍ରୋଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଇଁ ବଜାର ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହେବ । ତେଣୁ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଜ୍ୟମାନେ ପେଟ୍ରୋଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଯୋଗାଣ ଭାରସାମ୍ୟ ରକ୍ଷା କଲେ ହିଁ ଉଭୟ କ୍ରେତା ଓ ବିକ୍ରେତା ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।
ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅଶୋଧୀତ ତୈଳ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୩୦ ଡଲାର କରିବା ପାଇଁ କେହି ଅଶା କରୁନାହାନ୍ତି । ମାତ୍ର ଆଜି ଦିନରେ ଯେଉଁ ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି ତାହା ଆମାଦୀନକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କର ଆର୍ôଥକ ଭାରସାମ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ସହ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ କରୁଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।
ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେହେତୁ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଓ ଆମଦାନୀକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କର ଏହା ଫୋରମ୍ ଏହା ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ପ୍ରକୃଷ୍ଠସ୍ଥାନ । ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବସାୟର ପଦାର୍ଥ ମାତ୍ର ଏହା ସବୁ ଲୋକଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ଆବଶ୍ୟକତାର ଅଂଶ । ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ବେଳେବେଳେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଥବା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିବାଦ କାରଣରୁ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି । ସେତେବେଳେ ଉର୍ଜାର ଉପଲବ୍ଧତା ଓ ମୂଲ୍ୟ ଉଭୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ।
ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଭାରତ ଭଳି ଅର୍ଥନୀତି ବିକାଶ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନେଇଛନ୍ତି । ପେଟ୍ରୋଲଜାତ ଉତ୍ପାଦର ଅହେତୁକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଭାରତରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବାରୁ ଏହା ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ବୋଲି କହିବା ସହ ଓପେକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗୁଡ଼ିକ ଦାୟିତ୍ୱସମ୍ପନ୍ନ ଓ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିତର କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି ।

Loading...
ONA

Leave a Reply

Top