‘ବାବା’ କହିଛନ୍ତି ଏଥର ନିରଂଜନ

ଭୁନନେଶ୍ୱର: ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବେ ପୁରାଦମ୍ରେ କାହିଁକି ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସେ ଯେଭଳି ଭାବରେ ଚାରିଆଡ଼େ ବୁଲି ସଙ୍ଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଏବଂ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଏଥିସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଅନେକ କିଛି ସୂଚନା ମିଳୁଛି । କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ନିରଂଜନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ଏକଥା ତାଙ୍କ ଦଳର ନେତାମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ବିଭିନ୍ନ ସଭାସମିତିରେ କହୁଛନ୍ତି । ଏପରି କି ତାଙ୍କର କଟୋର ବିରୋଧୀଙ୍କ ମୁହଁରେ ବି ଏକଥା ପରିପ୍ରକାଶ ହେଉଛି । ନିରଂଜନ ସବୁକଥାକୁ ଭୁଲି କାହିଁକି ଏତେ ଜୋରଦାର ଲାଗିଛନ୍ତି । ଏ ବିଷୟ ଏବେ ତାଙ୍କ ଦଳଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜନୈତିକସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଆଡ଼େ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ, ହଠାତ ନିରଂଜନ ଏତେ ଆଗ୍ରେସିଭ୍ କାହିଁକି ହୋଇଛନ୍ତି । ଏବେ ଏହା ପଛର ରହସ୍ୟ ନେଇ କୁହାଯାଉଛି ଭବିଷ୍ୟତ କହୁଥିବା ଜଣେ ବାବା କୁଆଡ଼େ ନିରଂଜନକୁ କହିଛନ୍ତି ଏଥର ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ । ଏଥିପାଇଁ ବାବାଙ୍କ କଥାରେ ପଡ଼ି ସେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ଯଦି ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ୪୦ରୁ ୪୫ ଆସନ ହାସଲ କରିବ ତେବେ ନିରଂଜନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଥୁଆ । ଅବଶ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୪୭ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ୭୪ ଆସନ ହାସଲ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ବାବାଙ୍କ ଗଣତି ଅନୁସାରେ ଏହି ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟାର ଆସନ ହାସଲ କଲେ ବି ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ଏଭଳି ବଦଳିବ ଯେ, ନିରଂଜନ ଶେଷରେ ଶିରିପା ବାନ୍ଧିବେ ।
ରାଜନେତାମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ବା ବାବାଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ ସବୁରାଜନେତା ନୁହଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ରାଜନେତାମାନଙ୍କୁ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ନିରଂନଜ ମଧ୍ୟ ବାବାଙ୍କ ଗଣନା ଉପରେ ବଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଜଣେ ବାବାଙ୍କ ପାଖକୁ କୁଆଡ଼ ନିରଂଜନ ଯାଆନ୍ତି । ବିଜେଡିର କିଛି ନେତା ଓ ଅନ୍ୟ ଦଳର ନେତାମାନେ ବି ସେଠାକୁ ଯାଉଥିବା କୁହାଯାଏ । ଏଣୁ ବାବାଙ୍କ ଅଭୟବାଣୀ ପାଇଥିବାରୁ ସଂଖ୍ୟା ଗଣିତ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଏବେ ଅଂଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି । ବିରୋଧୀମାନଙ୍କୁ ବି ସାଥୀରେ ନବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି ।
ନିରଂଜନଙ୍କ ପ୍ରଚାର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାକୁ ଯଦି ଦେଖାଯାଏ ଏହା ପଛରେ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରର ପ୍ରଭାବର ସୂଚନା ମିଳୁଛି ବୋଲି ଅନେକ କହୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ପରମ ରାଜନୈତିକ ଶତ୍ରୁ ବା ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ ଦଳର ନେତା ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନାଙ୍କ ଘରକୁ ବାରମ୍ବାର ଯାଇ ତାଙ୍କୁ ସାଥୀରେ ନେବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ନିରଂଜନ ସଭାପତି ହେବା ପରେ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ବିବାଦୀୟ ମତ ରଖି ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ନିରଂଜନ ଯେପରି ଆଗେଇ ନ ପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ଦଳୀୟତ ଓ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ କଥା ସେ ଉଠାଇଥିଲେ । ସବୁବେଳେ ଖଣି ଦୁର୍ନୀତି କଥା ଉଠାଇ ନିରଂଜନଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ବାଣ ମାରିଥାନ୍ତି ଶ୍ରୀକାନ୍ତ । କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତେ୍ୱ ନିରଂଜନ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚି ନିଜ ଆଡ଼କୁ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଦଳକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଆଗକୁ କଂଗ୍ରେସ ଏକ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଫଳରେ ଆଉ କାହାରି ମନରେ ହତାସଭାବ ସୃଷ୍ଟି ହେବନାହିଁ । ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିଗ କଥା କୁହାଯାଉଛି ନିରଂଜନ କେବଳ ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କୁ ସାଥୀରେ ନେଇଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ତାଙ୍କ ଜନସମ୍ପର୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କୁ ସାଥୀରେ ଧରି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାରୁ ଜନସମ୍ପର୍କ ବସ୍ଯାତ୍ରା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଉତ୍ତର ଦିଗରୁ ଶତ୍ରୁକୁ ସାଥୀରେ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏପରି କି ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କ ମୁହଁରେ ଆଗାମୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଂଜନ ହେବେବୋଲି କୁହାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦଳୀୟତ ଓ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ପ୍ରବକ୍ତା ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଶେଷରେ ଏକାଧିକ ସଭାରେ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ନିରଂଜନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।
ସାଧାରଣତଃ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଯିଏ ଯେତେବେଳେ ତାର ପ୍ରଥମ ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରେ ସେତେବେଳେ ସାଧରଣତଃ ପୁରୀରୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି । ବିଜେପି, ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ବହୁତ ସମୟରେ ପୁରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ଏଥର କିନ୍ତୁ ନିରଂଜନ ଉତରରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।
ନିରଂଜନ ମଧ୍ୟ ଏବେ ସୋଶାଲ ମିଡ଼ିଆକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ସୋଶାଲ ମିଡ଼ିଆରେ ରହିବା ପାଇଁ ସେ ଏବେ ଟ୍ୱିଟ୍ ମାଷ୍ଟର ପାଲଟିଯାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରତି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ତାଙ୍କର ଟ୍ୱିଟ ଆସୁଛି । ସେ ଏବେ ବିଜେପି ଅପେକ୍ଷା ବିଜେଡିକୁ ଅଧିକ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଦଳରେ ରାଜ୍ୟ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସରକାରକୁ ସବୁବେଳେ ସମାଲୋଚନା କରି ଚାଲିଛନ୍ତି । ନବୀନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଓ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ନିରଂଜନ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ନବୀନଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିଲେ ଯାଇ ନିରଂଜନ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର କରିପାରିବେ । ଏଣୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରତିକଥାରେ ନବୀନଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟକରି ହେଉ କି ପ୍ରେସ୍ ଇସ୍ତାହାର ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉ କିମ୍ବା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମତ ରଖି ହେଉ ସବୁଥିରେ ତାଙ୍କର ସମାଲୋଚନାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ହେଉଛନ୍ତି ନବୀନ । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ନିରଂଜନ ପୁରା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।